Povodom Svjetskog dana darivatelja krvi, koji se svake godine obilježava 14. lipnja, u Svetom Petru Orehovcu 11. lipnja održano je tradicionalno druženje i sportski susreti dobrovoljnih darivatelja krvi s područja Koprivničko-križevačke županije. Organizator događanja bilo je Društvo Crvenog križa Koprivničko-križevačke županije, dok je domaćin bilo Gradsko društvo Crvenog križa Križevci.

Ovakvim okupljanjima je cilj odati priznanje svim građanima koji redovito daruju krv te podsjetiti javnost na važnost dobrovoljnog i besplatnog darivanja krvi kao jednog od najhumanijih oblika pomoći drugima. Ujedno se time i predstavlja prilika za poticanje novih darivatelja da se uključe u ovu plemenitu aktivnost, te kako svaki darivatelj krvi predstavlja simbol humanosti, odgovornosti i brige za druge.

Sudionike su pozdravili predstavnici lokalne i županijske zajednice, među kojima su bili zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Mario Rajn koji se zahvalio darivateljima na nesebičnoj humanosti, hrabrosti i spremnosti da pomognu drugima bez da zauzvrat traže išta. Okupljenima su se još obratili i načelnik Općine Sveti Petar Orehovec Franjo Poljak, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica i Društva Crvenog križa Koprivničko-križevačke županije Adela Sočev i ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Križevci Antonija Pukec.

Svi navedeni su u pozdravnim govorima istaknuli kako dobrovoljno darivanje krvi predstavlja primjer solidarnosti i odgovornosti prema zajednici te da upravo zahvaljujući velikom broju aktivnih i novih dobrovoljnih darivatelja krvi Koprivničko-križevačka županija već godinama zauzima visoko mjesto u Republici Hrvatskoj prema broju prikupljenih doza krvi u odnosu na broj stanovnika.

Nakon službenog dijela programa, sudionici su se okušali u različitim sportskim i društvenim aktivnostima, uključujući šetnju do obližnjeg vidikovca, igranje šaha, stolnog tenisa, kartanje i gađanje mete sa zračnicom. Završetkom navedenih aktivnosti sudionici su se pridružili večeri te nastavili druženje uz pjesmu i ples.

Ovogodišnja kampanja za promicanje darivanja krvi provodi se pod sloganom “Jedna kap humanosti – Darujte krv – Spasite život.” Poruka kampanje naglašava da svaka darovana doza krvi može imati presudnu ulogu u spašavanju života te da darivanje krvi nije samo medicinski postupak, već i snažan izraz humanosti, suosjećanja i brige za druge.

Povodom Svjetskog dana darivatelja krvi upućene su iskrene čestitke svim dobrovoljnim darivateljima krvi uz zahvalu za njihov neprocjenjiv doprinos zdravstvenom sustavu i pomoć brojnim pacijentima kojima je krv potrebna za liječenje i oporavak.